תאריך עדכון: 6/2019

לעיר מילאנו יש היסטוריה עתיקה ומרתקת. “מילאן” (בפי המקומיים) שאחרי איחוד איטליה בשנת 1861, היא גם מרכז תעשייתי ותרבותי חשוב, ונקודת יציאה לטיולים בצפון איטליה. ומה עם שומרי הכשרות? אתר עולם כשר מציע לכם מדריך לשומרי כשרות במילאנו, עם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שנוסעים לחופשה בעיר. מה אוכלים, איפה עושים שבת ובאיזה מלונות הכי כדאי להיות. המדריך המלא:

מאת: איתמר, יועץ עולם כשר

רשימת אוכל כשר

מידע על אוכל כשר שאפשר לרכוש בחנויות במילאנו וסביבתה.

מסעדות כשרות

מידע על מסעדות עם תעודת כשרות במילאנו – פרטים, תפריטים, ביקורות ועוד.

מידע על בית חב”ד מילאנו, תפילות, סעודות שבת, דרכי התקשרות ועוד.

חיפשת מידע על כשרות במילאנו? אולי יעניין אותך גם:

גארדה | ונציה

מילאנו – תעודת זהות

מדינה: איטליה
מטבע: אירו
שעון: GMT‎+2 (שעה פחות משעון הקיץ הישראלי)
קידומת בינלאומית: ‎+39-02
חשמל: 220 V
זמן טיסה: כ-4 שעות

מפת מילאנו

5 מקומות שכדאי לראות במילאנו

  • קניון גלריית ויטוריו אמנואלה השני
  • טירת קסטלו ספורצסקו
  • בית האופרה לה סקאלה
  • ארמון פלאצו ריאלה
  • מוזיאון לאונרדו דה וינצ’י

הידעת?

יש מעט מאוד עדויות היסטוריות על יהודים שחיו במילאנו ומחוז לומברדיה בתקופות העתיקות, אבל יש לא מעט סימנים שיהודים חיו באזור טרום ימי הביניים כסוחרים וכבעלי קרקעות. במסמך רשמי שפורסם בתחילת המאה-13 יש התחייבות של מועצת העיר לגרש את כל היהודים מהאזור. בסוף המאה ה-13 ביקשה קבוצת יהודים מגרמניה משליט מילאנו ג’אן גלאצו ויסקונטי, אישור להתיישב במחוז לצורך מסחר. הבקשה התקבלה וזו הייתה תחילתה של ההתיישבות היהודית בלומברדיה באופן רשמי.

הקהילה במחוז לומברדיה גדלה עם הצטרפותם של יהודים גרמנים, ובהמשך גם יהודים ממרכז ודרום איטליה, מצרפת ומאוחר יותר מספרד. היהודים התיישבו במחוז אך לא במילאנו, שם נאסר עליהם לגור יותר משלושה ימים רצופים.

בסוף המאה ה-16 גורשו כל היהודים ממחוז לומברדיה והאזור נותר ריק מיהודים עד למאה ה-18. באותה התקופה החלו יהודים להתיישב בעיר, רובם הגיעו מהעיר מנטובה ומטוסקנה. יהודי מילאנו היו משכילים מאוד. חלקם עסקו באמנות, במשפטים וברפואה והיו גם פרופסורים ומהנדסים. בשנת 1892 נחנך בית הכנסת הגדול (שנהרס במלחמת העולם השנייה ושוקם לאחר מכן).

בשנת 1938 החלו לראשונה גילויים אנטישמיים באיטליה שהשפיעו גם על קהילת מילאנו שהחלה להצטמצם. באותה תקופה חיו בקהילה קרוב ל-10 אלף איש. בתאריך 1 בדצמבר 1943 החלו הגרמנים במבצע לאיסוף יהודי מילאנו וכ-800 מהם נשלחול למחנות ההשמדה.

בשנת 1948 בעקבות מלחמת העצמאות נמלטו יהודים רבים מצפון אפריקה למילאנו. הקהילה שוקמה וכיום חיים בעיר כמה אלפי יהודים, הקהילה השנייה בגודלה באיטליה.

המידע יכול לעזור לשומרי כשרות במילאנו?

שיתוף: