מה הקשר בין הגאון מוילנה, לאה גולדברג ורחוב ביפו? ואיך כל זה קשור למרגרט השמנה? תכירו את המדינות הבלטיות

קודם כל בואו נגדיר בלטיות: המדינות הבלטיות הן בצורה הכי פשוטה אלו שיש להם גישה לים הבלטי. מדובר בליטא, לטביה ואסטוניה ובדרך כלל גם פינלנד.

הנה, תראו מפה:

אז למה לטייל שם?

וילנה וקובנה – מדובר בשתי ערים יפות שיש להם קשר מדהים להיסטוריה היהודית והציונית. די להזכיר את הגאון מווילנה המפורסם, את ישיבת סלובודקה, את אבא קובנר וגם את לאה גולדברג שלמדה בקובנה. הרחוב הקטן ביפו שקרוי על שם סמפו סוגיאהרה, קונסול יפן בקובנה, מסתיר מאחוריו סיפור מרגש של הצלת יהודים בתקופת השואה. גם זה חלק מהקשר המדהים בין הערים הליטאיות להיסטוריה של מדינת ישראל.

נופים של כחול וירוק למעלה מחצי משטחה של לטביה מכוסה ביערות, היא מלאה באנשים יפים ואפילו מתגאה בחייט יהודי לטבי אלמוני שהמציא את ג’ינס הליווייס. חוץ מזה מדובר במדינה מרתקת שנעה בזמן בין הכיבוש הנאצי, לכיבוש הסובייטי שבאמצע אפשר למצוא הרבה רמזים שמדברים בעברית.

רוחות הצפון המיקום הוא קרוב לצפון העולם, מה שאומר טמפרטורות קרירות ונעימות בקיץ. ההיסטוריונים הרומאים תיארו את הפשרת הקרח של הים הבלטי בכל פעם שבא האביב. הוויקינגים השיטו עליו את ספינותיהם בדרך לכיבוש אירופה, ובכלל מדובר בים שבע קרבות ומלא בדגים.

מרגרט השמנה – המוזיאון הימי בטאלין אסטוניה ממוקם בתוך מתחם ביצורים עתיק שנקרא בשם “מרגרט השמנה” רק בגלל שהיה רחב באופן יוצא דופן. חוץ מזה, טאלין היא עיר יפהפייה עם רחובות מרוצפים באבן ותחושה פסטורלית במיוחד.

רוצים עוד פרטים על הטיול? צרו איתנו קשר