פתאום שקט. הילדים חזרו לבתי הספר ולגנים, ויש לכם זמן לנוח ולחשוב איפה עושים את החגים. אז יש לנו רעיון שבטח חלף לכם אי שם בין התאים האפורים. תחזיקו חזק: פראג! העיר האירופית הקלאסית שמתקררת בתקופה הזו ומציעה לכם סיור בין עבר יהודי מרשים לתחושה אמיתית כאילו חזרתם בזמן אל ימי הביניים. ולשומרי כשרות במיוחד, פראג היא אחת מהערים הכי ידידותיות באירופה עם אוכל כשר זמין ומקומות בניחוח יהודי.

**איפה יש סוכה? המידע יתעדכן בסמוך לחג.

מנה ראשונה: 10 דברים שלא ידעתם על פראג:

כדי לפתוח לכם את התיאבון, הנה 10 עובדות מעניינות על פראג:

  1. פראג מושכת מדי שנה מיליוני תיירים ומדורגת בשנים האחרונות במקום החמישי ברשימת היעדים התיירותיים הפופולריים ביותר.
  2. על פי האגדה המקומית, הנסיכה ליבושה ייסדה את העיר פראג. הנסיכה עמדה על צוק וחזתה עיר גדולה שתהילתה מגיעה לכוכבים. במקום הזה היא הורתה לבנות טירה ועיירה בשם פראג.
  3. פראג הייתה מאז ומתמיד מרכז חשוב למסחר המושך סוחרים מכל אירופה שהתיישבו בה, בהם גם יהודים רבים. לאורך השנים הקהילה היהודית סבלה מפוגרומים וחוקים שונים.
  4. השגרירות האמריקאית בפראג ממוקמת בבניין היסטורי ששימש בעבר את השלטון הנאצי. בשנת 2011 מונה לתפקיד שגריר ארה”ב בצ’כיה, נורמן אייזן, צאצא למשפחה יהודית וניצולת שואה.
  5. גן החיות של פראג נפתח בשנות ה-30 במטרה “לקדם את מחקר בעלי החיים, לשמור על בעלי החיים ולחנך את הציבור”. כיום בגן נמצאים כ-5000 בעלי חיים.
  6. ההתנקשות בבכיר הנאצי ריינהרד היידריך, ראש המשרד הראשי לביטחון הרייך, התרחשה בפראג בשנת 1942. המתנקשים הצ’כים נמצאו וחוסלו בקרב יריות.
  7. פרנץ קפקא, אחד מהסופרים המפורסמים בעולם שטבע את המונח “סיפור קפקאי”, נולד בפראג וקברו נמצא בבית העלמין היהודי החדש שבעיר.
  8. בשנת 1591, הקיסר רודולף השני אישר את בניית בית הכנסת מייזל. בית הכנסת נקרא על שם הנגיד מרדכי מייזל, שתרם את הכסף לבנייתו.
  9. תקופת השלטון הנאצי פגעה קשות ביהודי פראג: בשנת 1940 מנתה הקהילה היהודית בפראג כ-54 אלף איש. בשנת 1947 חיו בפראג כ-8000 יהודים בלבד.
  10. פראג נפגעה קשה מהשיטפונות הגדולים שהתרחשו במרכז אירופה בשנת 2002. הנזקים הוערכו במיליארדי דולרים, הרובע היהודי ניזוק וכן תחנות מטרו ומבנים נוספים.

תוספת למנה הראשונה: איפה מטיילים?

ברדיוס די קטן אפשר להתחיל את הטיול מהשעון האסטרונומי המפורסם בכיכר העיר, דרך הרחובות והחנויות ועד למתחם הרובע היהודי בו אפשר למצוא בתי כנסת ואת בית הקברות של המהר”ל. גשר קרל הוא מקום נהדר לטיול לקראת השקיעה ויש גם מוזיאונים וגן חיות מומלץ לילדים.

מנה עיקרית: איפה אוכלים?

לחצו כאן לרשימת המסעדות הכשרות של פראג

לקינוח: רשימת מלונות מומלצים:

מטיילים רבים בוחרים במלונות ליד בית חב”ד המציעים אפשרויות כשרות במרחק הליכה:

מלון מיו

מלון מהודר (ללא אוכל כשר) הנמצא במרחק הליכה מכיכר העיר ומגדל השעון. בסמוך למלון יש בית חב”ד, מסעדות כשרות ואיכותיות ועוד. מהקומות הגבוהות במלון נשקף נוף מקסים.

להזמנה מאובטחת

מלון פרזידנט

מלון 5 כוכבים (ללא אוכל כשר) על גדות הנהר וקרוב לכל האטרקציות התיירותיות. המלון במרחק הליכה קצר לבית חב”ד ולמסעדות הכשרות.

להזמנה מאובטחת

מלון האסטל

מלון נעים ושקט (ללא אוכל כשר) במרחק של 5 דקות הליכה מבית חב”ד. המלון זכה לציונים גבוהים בקרב אורחים מישראל, מתאים במיוחד לזוגות.

להזמנה מאובטחת

מלון דירות גולדן

מלון המציע דירות גדולות ונעימות במרחק קצר מבית חב”ד. במלון יש גם מרכז בריאות וספא, מומלץ למשפחות קטנות.

להזמנה מאובטחת