התמונה הראשונה שעולה בראש בהקשר של נסיעה לאנדורה הוא השלג. בזכות מיקומה המופלא בהרי הפירנאים, התברכה אנדורה במדרונות מושלגים ובאתרי סקי מהטובים באירופה. היהלום הנוצץ של תעשיית תיירות הסקי של אנדורה היא העיירה “ואל טורנס”, הנחשבת לעיירת הסקי הגבוהה באירופה. אבל לפני שמתאהבים במקום, הנה קצת על אנדורה:

הנכד היהודי של המלך הקירח

על פי אחת מהאגדות המקומיות השם “אנדורה” ניתן לה על ידי קרל הגדול, הקיסר האגדי של האימפריה הרומית הקדושה. לפי אמונה זו, מקור השם הוא העיר המקראית “עין דור” ששכנה בעמק יזרעאל. נכדו של קרל, המלך שארל “הקירח”, שאמו הייתה יהודייה, מינה את הרוזן של אורחל (Urgell) לאחראי על האזור וזה מצדו העביר מאוחר יותר את השליטה לבישוף. הסכסוכים בין הבישופים של צרפת וספרד על האדמה שנמצאת בדיוק באמצע הדרך, הובילה לכך שבמאה ה-13 שניהם חתמו על הסכם שליטה משותף.

בשנים שעברו מאז, החליפה אנדורה שליטים וזכויות בהתאם לשינויים במשפחות המלוכה של צרפת וספרד, עד לתחילת המאה העשרים. עם תום מלחמת העולם השנייה, החלה פיתוח מואץ של תעשיית הכבישים והתקשורת שהובילו לצמיחה בתיירות אל האזור. שנת 1993 הייתה אבן דרך משמעותית בתולדותיה של אנדורה, עם אישור משאל העם והפיכתה לדמוקרטיה פרלמנטרית, עם שליטה סמלית משותפת של נשיא צרפת והבישוף הספרדי של אורחל. בשנים האחרונות, אנדורה הפכה ליעד פופולארי לאזרחי צרפת וספרד ולתיירים מכל העולם עקב מעמדה כמקלט מס ומדיניות המכס. הדגל האנדורי הרשמי הוא בעצם שילוב של צבעי הדגל הצרפתי והספרדי, אדום וכחול לצרפת, אדום וצהוב לספרד.

__________

חופשת סקי כשרה באלפים הצרפתיים

12-19.1.2017 | מלון ספא ומסעדה כשרה | פעילויות סקי | וגם: הופעה של ישי ריבו! 7 לילות החל מ-5,300 ש”ח

__________

נסיכת השלג

האמת היא שבכל אזור אליו תגיעו באנדורה, תמצאו אתר סקי בקרבת מקום. אנדורה היא בחירה אידאלית לחופשת סקי מהנה עם בן או בת הזוג, החברים הטובים, המשפחה והילדים. לא חייבים להיות גולשים מיומנים, אפשר ללמוד את הטכניקה במהלך החופשה. עונת הסקי באנדורה בעיצומה: השלג נערם, הגולשים ממלאים את המסלולים והאווירה נהדרת, זה הזמן שלכם לצאת מאזור הים התיכון החמים אל מדרונות שלג ונופים מדהימים.

כללים חשובים:

ביטוח: רגע לפני שאתם מתמכרים לתחושת החופש והריחוף בשלג, כדאי לדאוג לביטוח תאונות – כדי שאם יקרה משהו לא צפוי, שלא תמצאו את עצמכם בצרה גדולה.

מפה: גם אם הייתם חניכים מצטיינים בקורס הניווט האחרון, זה לא הזמן לקחת סיכונים. הצטיידו במפה של האתר ולמדו היטב את המסלול.

תמרורים: בכל אתר סקי מסדר, יש שלטים ואזהרות. זה הזמן לפקוח עיניים ולהימנע מטעויות.

מזג אוויר: השמיים והעננים לא בדיוק מתכננים את הלו”ז לפי החופשה שלכם. לפני שאתם יוצאים לגלישה, בדקו את התחזית המעודכנת.

מהירות: קרוב לוודאי שאתם לא מתחרים לעיתים קרובות בפורמולה 1 המהירות שלכם חייבת להיות בהתאמה לתנאי הדרך ולמה שאתם מצליחים לראות ממולכם.

עזרה: לפעמים זה לא מובן מאליו אז כדאי לחדד: אם נתקלתם בגולש שנפל או שנמצא במצוקה אחרת, עזבו את הכול ונסו לעזור.